SILVER OCH METALL / Silver & nysilver / Gafflar 3721442
nr 372 1442
Gafflar
4 st, silver, 1800, + 3 st 17/1800-tal, bla. Zethelius
Utrop:
1.000 kr
Såld:
1.500 kr
måndag 22 augusti 2005
650 kr
750 kr
1.400 kr
1.100 kr
1.400 kr
Legering av koppar, mässing och nickel.
Nysilver stämplas vanligtvis med bokstäverna ALP eller NS.
Silver